Історія Кафедри

image002

Культурно-музичне життя Західної України середини ХХ ст. позначене стрімким піднесенням інтересу до хорової музики. Відкриваються навчальні заклади де пріоритет надається хоровому співу. В музичних та загальноосвітніх школах, у будинках культури створюються аматорські колективи, які потребують освічених фахівців галузі. Першою сходинкою були хорові відділи музичних та культурно-освітніх училищ, проте всезростаюча потреба високоякісного мистецького продукту спонукала владних діячів до відкриття в 1970 році кафедри хорового диригування факультету культурно-освітньої роботи Київського державного інституту культури ім. О.Корнійчука.

Минуло сорок п’ять років відтоді як спільним рішенням Міністерства вищої та середньої спеціальної освіти та Міністерства культури було видано спільний наказ про відкриття Рівненського культурно-освітнього факультету. Гортаючи сторінки історії, можна стверджувати, що це було надзвичайно прогресивне рішення, бо за чотири десятиріччя більше тисячі випускників керівників академічних хорових колективів стали провідними фахівцями філармоній, дитячих музичних шкіл, училищ культури і мистецтв, культурно-освітніх закладів, продовжили навчання в асистентурі та аспірантурі.

Кафедра хорового диригування на факультеті була заснована однією з перших. Конкурсний відбір вступних випробувань був досить вимогливим і 1 вересня до хорового класу завітали талановиті з невгамовною жадобою знань молоді люди. За спогадами першого декана факультету Д.О.Михайлова: «перші студенти були перші у всьому, питання навчальної дисципліни ніколи не розглядалось на кафедрі. Любов до обраної справи, працелюбність і відповідальність стали девізом студентів».

 image003

Остапчук Юрій Миколайович – перший завідувач кафедри хорового диригування

 

      Відповідальність  за фахову підготовку була покладена на першого завідувача кафедрою Ю.М. Остапчука, випускника Львівської консерваторії ім. М.В.Лисенка  та молодих викладачів  Л.П. Ульяновську і С.М. Вернюка випускників Одеської та Львівської консерваторій. У 1971 році кафедра почала здійснювати набір   на  заочне відділення. Таким чином з року в рік студентський колектив  розростався, збагачувався новими молодими талантами. На кафедру були запрошені випускники  Київської, Львівської. Одеської консерваторій: Л.І.Сенченко, М.М. Афонченко, Н.С. Котлар, О.Л. Субач, В.В.Вербець, які стали наставниками на шляху професійного зростання студентів.
         У 1974 році кафедру хорового диригування очолив  хормейстер високого класу, випускник Львівської консерваторії ім. М.В.Лисенка О.М.Олійник. Він сприяв розвитку музичної культури краю та підняв рівень виконавської майстерності хорового колективу кафедри. В цей період до роботи на кафедрі були залучені  молоді викладачі Л.А.Згурська, Т.В.Сазонкіна, Ф.Ф.Васечко. У перші роки  діяльності кафедри стає зрозумілим, що академічний спів і народно-співацька стихія є  невід`ємними складовими музичного життя, які претендують на  самоствердження. В 1977 році  кафедра, яку на той час очолював Павлюк В.М., була розділена на кафедру хорового диригування та кафедру народного співу.  

 image005

Олійник Орест  Михайлович – зав кафедрою хорового  диригування (1974-1976, 1987-1990 рр.)

 

     Таким чином викристалізовувався академічний напрям підготовки фахівців на кафедрі хорового диригування. Педагогічний колектив поповнився яскравими особистостями, викладачами кафедри стали: І.Й. Чабан, К.Л.Устенко, Й.М.Трач, О.І.Безсалов, Р.Войтчук, А.М. Покотило, О. Самостроков – випускники консерваторій України.

На початку 1979 року постановою Ради Міністрів СРСР на прохання Уряду України було ухвалено історично обумовлене і життєво необхідне для долі освіти і культури рішення про відкриття на базі Рівненського факультету Київського інституту культури Рівненського державного інституту культури.

 

image007

Пекар Володимир Павлович – професор, заслужений діяч мистецв України, зав. кафедрою хорового  диригування, керівник  хорової капели

   У новоствореному вузі завирувало мистецьке життя з новою силою, з творчим піднесенням. В ці часи починається особлива сторінка  історії кафедри хорового диригування. На запрошення ректорату Рівненського державного інститут культури   кафедру очолив Заслужений діяч мистецтв України, відомий український хоровий диригент,  професор Володимир Павлович Пекар.  Під його керівництвом відбулись якісні і кількісні зміни педагогічного колективу, були запрошені на роботу К.Л.Устенко, К.С. Маслій  та Ю.І. Стадницький випускники Львівської консерваторії, Т.К. Калиновська випускниця Харківського інституту культури. Хорова капела, яку очолив видатний диригент  стала визначним явищем у культурному житті краю і західної України.

     

     Численні мистецькі здобутки творчого колективу кафедри примножувались  перемогами на фестивалях і конкурсах серед яких  телефестиваль «Сонячні кларнети», фестиваль пісенно-хорової творчості «Пісні над Горинню». Володимир Павлович Пекар, ставши  ініціатором   створення  хорової капели, яка нараховувала біля 100 учасників, віддавав їй всю свою  творчість і талант.

image010

Хорова капела кафедри хорового диригування Рівненського державного інституту культури – керівник Володимир  Пекар 1980 р.

     За  короткий час відчутно зріс виконавський рівень колективу, хор  набув  власного  мистецького  почерку. Студенти вивчали  хорову музику в кращих її  зразках  і  бачили у своєму керівникові не лише людину, творче натхнення якої   полонило  всіх, а й  педагога  з  великої  літери.

   В ці роки,  запроваджена на кафедрі  традиція   відкритого  державного іспиту зі спеціальності,   привернула  увагу  мистецької громадськості міста і області. Державний  іспит  на  довгі роки  став   святом  хорової музики у  Рівному. Творчі програми випускників кафедри  вибудовувались у своєрідну концертну програму в якій звучали твори   класиків світової музики та українських сучасних композиторів.

     Щороку колектив  набував  виконавської  зрілості,  а  1982  рік  став  для хорової капели  випробуванням  на   професійність і  це  випробування  загартувало  колектив  та  утвердило  його  високий  рейтинг   у  хоровому мистецтві. “Хорова  капела  сьогодні перша серед хорових колективів Рівненщини. І не тільки тому, що у ній співають  майбутні диригенти і викладачі кафедри хорового диригування, а насамперед,  завдяки високому  таланту і,  якщо можна так сказати, фанатичній любові до  хорового мистецтва її керівника заслуженого  діяча мистецтв України Володимира Павловича Пекара”, –  писала газета “Червоний прапор”  26 листопада  1982 року.

     У цьому ж році   хорова капела  дебютувала  у звіті майстрів мистецтв Рівненської області,  що відбувся в Палаці  культури “Україна” міста Києва. Незабутнє враження  слухачів   викликало виконання   хорових творів О.Гравітіса “Артисту”,  де соло на скрипці виконав  Кирило Стеценко, та  О.Мачаваріані  “Долурі”. В  журналі  “Музика”  виступ  хорової капели  був відзначений   високими  оцінками. 

 

image011Кирило Стеценко (скрипаль) та Володимир Павлович Пекар після виступу в Палаці Україна (м. Київ 1983 р.)


    Співпраця Володимира Пекара із народною артисткою України Діаною Петриненко та лауреатом Всесоюзного конкурсу скрипалів Кирилом Стеценком принесли у роботу хорової капели натхнення, відчуття високого мистецтва. Відгомін про творче життя кафедри та інституту поширився на всю Україну. Відгуки провідних виконавців, музикантів сприяли підвищенню авторитету кафедри.
     Творча діяльність була активною ще й завдяки натхненній роботі концертмейстерів. За багато років на кафедрі утворилась секція концертмейстерів з талановитих молодих працівників: О.К. Никон, Л.О. Бурбан, Л.П. Єніна, К.Є. Максимюк, Н.В. Пастуханова, Л.І.Соколова, Т.Г.Прокопович.

     Молоді викладачі  поряд з педагогічною роботою прагнуть професійного розвитку і зростання. Співпраця на кафедрі Л.П.Ульяновської, М.М.Афонченко,  Л.П.Єніної   переросла у творчу співдружність вокального тріо. Тріо молодих викладачів полонило прихильників вокальної музики красою голосів, вишуканим репертуаром. Урочисті концерти міста та області радо вітали  талановитих співачок. Творча атмосфера  кафедри  сприяла утвердженню  традицій, що примножувались з року в рік, сприяли  навчальній активності студентів. Поряд з хоровою капелою плідно працює жіночий хор студентів, яким керувала Т.В.Сазонкіна. Жіночий хор поповнював  надбання кафедри, гідно представляв її на мистецьких зустрічах та у  творчих звітах інституту.   image014 Вокальне  тріо у складі: (зліва направо)Л.П.Єніної, М.М.Афонченко Л.П.Ульяновської,

     В середині 80-х років силами студентів було створено   творчі гурти: жіночий вокальний квартет, чоловічий квартет «Чорні черешні». С.М.Вернюк започаткував  чоловічий гурт «Соколи», який понад десять років радував слухачів красою співу.

image015

Гурт «Соколи» - керівник  доцент кафедри  хорового  диригування Вернюк  Степан  Мусійович

 

    Жіночий вокальний ансамбль «Світанок» створений з ініціативи  Л.П.Ульяновської.  Ці колективи  були дипломантами і переможцями всеукраїнських конкурсів та фестивалів,  демонстрували свій талант  на урочистих концертах інституту, міста, області. Студенти солісти-вокалісти  неодноразово ставали переможцями   на республіканських  конкурсах: «Всеукраїнський  вокальний конкурс ім. Соломії Крушельницької» (Тернопіль), всеукраїнський конкурс «Сміються плачуть солов`ї» (Київ)  та ін.

      Яскраве мистецьке життя  кафедри академічного хорового диригування в у 80-ті роки супроводжувалось  науковим зростанням педагогів. У 1986 році кафедру очолив А.М. Білогубка доцент, дослідник хорового мистецтва Західної України. З 1986 по 1988 рік кафедрою керує доцент С.М. Вернюк. Викладачі плідно працюють над оновленням навчально-методичного забезпечення фахових дисциплін, видають хрестоматії, збірки творів, методичні рекомендації.  

     На роботу були запрошені перспективні молоді викладачі Якимчук С.Н., Сівак В.Є.  та концертмейстери  Т.Г.Горковчук, Т.М.Ситнікова, Н.М. Макієвська, А.І. Цеба, М.Р.Авдєєва.  Молоді  викладачі та концертмейстери були невід`ємною  складовою навчально-виховного та творчого процесу  кафедри.   З 1987 року Орест Михайлович Олійник  стає керівником хорової капели, а хормейстерами  були призначені Л.П.Ульяновська та М.М.Афонченко. Саме цій тріаді хормейстерів належать постановка кантат, месс та оперних сцен:  М.В.Лисенка «Радуйся, ниво, неполитая» Д.Січинського «Дніпро реве», С.С. Гулака-Артемовьского «Запорожець за Дунаєм»,  М.В.Лисенка «Утоплена»,  Дж. Верді «Травіата», Л.Керубіні «Реквієм» та багато ін. З 1988 року О.М.Олійник керує кафедрою. 

    Високим творчим рейтингом серед колективів  вирізнявся хор студентів заочної форми навчання, під керівництвом М.М.Афонченко. Як  професійний хормейстер і організатор  вона зуміла  продемонструвати, що якість  фахової освіти   на заочному відділенні досить висока. Організаторські та творчі здібності М.М.Афонченко були  оцінені колегами і в 1990 році вона очолила кафедру хорового диригування.

              З 1992 по 1995 роки кафедрою керував Ф.Ф.Васечко. Саме йому належить ініціатива  відкриття  спеціалізації «Регент церковного хору» (випуск 1996, 1997 років). Васечко Ф.Ф. доклав чимало зусиль для утвердження і розвитку кафедри: з його ініціативи був створений клас-музей Заслуженого діяча мистецтв України, професора В.П.Пекара. Він запросив  до роботи на кафедрі  викладачів: В.Г. Піддубник, Н.М. Іваник, В.С.Шуля, Л.А. Данилів, Г.Д.Мартиросян. image017

Васечко Феодосій Феодосійович – зав.кафедрою хорового диригування

1992-1995 рр.

 

    Штат концертмейстерів поповнився  молодими спеціалістами: Ж.З. Рибак, Л.Г. Федорчук, О.П. Гордійчук, Л.В.Чащихіною, І.В.Шишковською, Р.С. Вернюком, О.Шаком.  Маючи  талант організатора і керівника Васечко Ф.Ф.  сприяв участі хорової капели у Всеукраїнському конкурсі хорових колективів ім. М.Леонтовича.

     В 1993 році  хорова капела  продемонструвала Україні  високі досягнення – перемогла у ІІ Всеукраїнському конкурсі хорових колективів ім. М.Леонтовича і отримала звання Лауреата ІІІ премії. Керівник хору Олійник О.М. був відзначений  почесним званням  «Заслужений діяч  мистецтв України».

   У 1992–1995 роках керівництво уклало угоди про співпрацю з Рівненським, Житомирським, Луцьким, Тернопільським музичними училищами, щодо проведення регіонального конкурсу молодих диригентів. Такі новації сприяли залученню талановитої молоді до навчання на кафедрі хорового диригування.

    Структурні трансформації у Рівненському державного інституті культури середини 90-х років не оминули кафедру хорового диригування. В 1993 році кафедра народного співу була  реорганізована у кафедру музичного фольклору і спеціалізація «народний хор» була долучена до кафедри хорового диригування.  Таке об`єднання спеціалізацій  викликало  розмаїття мистецьких напрямів підготовки. На кафедрі поряд з хоровою капелою діяв хор студентів регентської спеціалізації  до цих колективів  долучився народний хор, яким керував заслужений працівник культури України М.П.Фенглер та Ф.Ф.Васечко а керівником оркестрової групи народного хору і концертмейстером був В.М.Піддубник. 

image021Тріо  «Роксолана» - (зліва на право): В.Г.Піддубник,

Т.К.Калиновська, Т.В.Латиш 

     Т.К.Калиновська та В.Г.Піддубник  стали ініціаторами створення  вокального тріо викладачів до якого увійшли: Т.К.Калиновська,  В.Г. Піддубник і Т.В. Латиш (викладач ДМШ №2).Тріо впродовж багатьох років було бажаним учасником   концертів міста, області. Колектив виступав із сольними програмами у мистецьких проектах, сприяв утвердженню  українського музичного мистецтва.
     Впродовж трьох десятиліть плідно займалась концертною роботою  доцент К.С. Маслій  про що свідчать понад 30 афіш концертних програм та концертне турне  у західному регіоні України. Поєднання  концертної  та педагогічної діяльності  сприяло  вихованню  цілої плеяди послідовників, які реалізовують  свій мистецький потенціал як співаки  та керівники  вокальних колективів. Набутий досвід, свої професійні бачення підготовки керівників хорових колективів Катерина Степанівна  розкрила у навчальному посібнику «Виховання голосу співака», а з часом  видала репертуарні  збірки  творів українських композиторів для мецо-сопрано.

 image023Маслій Катерина Степанів – доцент  кафедри хорового диригування

 

     В умовах розвитку молодої держави  та національного піднесення переосмислюється зміст підготовки  хорових диригентів. Зусиллями колективу кафедри змінюються підходи до  підготовки спеціалістів мистецької галузі. В цей період затверджено кваліфікацію «диригент хору, артист хору, викладач», яка вимагала нових критеріїв до  навчального планування, ставила високі завдання  до розширення  програм дисциплін, до якості фахової підготовки.

     В 1996 році кафедру очолює доцент  Кравчук В.М.  В цей період мистецький напрям в розвитку держави  зазнає негативного впливу економічних перетворень. Поступово відбуваються реформи в сторону  ущільнення  освітніх структур. Такі перетворення не оминули і кафедру: спеціалізації «регент церковного хору» і «народний хор» перестали  здійснювати набір та  випускати спеціалістів   за своїм профілем.

     Життя  кафедри у ці роки  було досить активним: студенти були  учасниками науково-практичних конференцій, круглих столів, творчих конкурсів. Кафедра, за вагомі досягнення у науково-дослідній роботі,  рекомендувала до навчання в аспірантурі випускників Потапчук Т. М.,  Сапожник О.В.

image025Наталія Фарина – народна артистка України

 

     Концертна діяльність Заслуженої артистки України Н.П. Фарини та концертмейстера Р. С.Вернюка, які розпочали роботу на кафедрі хорового диригування у 1999 році, лише  за один рік нараховувала десятки яскравих сольних виступів і програм, саме їм належить  презентація  українського вокального мистецтва в Німеччині, Франції, Польщі, Чехії  та ін.  Із зацікавленням  та відкритим серцем Наталія Петрівна Фарина  долучилась до підготовки фахівців на кафедрі хорового диригування, поєднуючи педагогічну роботу   з активною  концертною діяльністю у Рівненській обласній філармонії. Її велика любов до професії стала для студентів  взірцем  творчого  ставлення до справи. Діяльність Н.П. Фарини була високо оцінена   і у 2011 році вона нагороджена почесним званням  - народна артистка України.

     Поступово почались  внутрішні реформи  викликані нестабільним економічним становищем країни. Всупереч усім подіям  доволі складні реорганізаційні моменти   не позначились  на  творчій атмосфері кафедри. Всі колективи  на творчому звіті Рівненського державного інституту культури присвяченому 20-літтю від дня утворення продемонстрували  високу професійну майстерність.

         Постановою Кабінету міністрів України 1999 року було об’єднано два вузи міста  Рівненський державний педагогічний інститут та Рівненський державний інституту культури в єдиний вищий навчальний заклад  Рівненський державний гуманітарний університет, де  мистецькі  музичні  кафедри  стали складовою факультету музичної  творчості  Інституту мистецтв.  Таке рішення для педагогічного колективу  було несподіваним, воно несло за собою  зміну не лише  форми, а й  змісту навчання. Проте колектив кафедри  швидко адаптувався до нових  умов та вимог  викладацької роботи. Поряд з творчою роботою  педагоги  активно  працюють над виданням науково-методичної літератури для забезпечення  фахових дисциплін. Досвідчені та молоді викладачі   працюють над науковими дослідженнями  видають навчально-методичну літературу.   Методичні матеріали уклали: С.М.Вернюк «Хорове диригування»; Л.А.Згурська «Особливості співочого дихання»;  М.М.Афонченко «Українська хорова духовна музика»;  К.С.Маслій «Виховання голосу співака»; Л.І.Сенченко «Формування хорового мислення диригента», «Українська сучасна хорова література»;  Ф.Ф. Васечко «Долиною туман тече» (репертуарний збірник); Н.П.Фарина «Вокальні орієнтири співака»; С.Н. Якимчук «Методика  музичного виховання»; В.Г.Піддубник, Ю.І.Стадницький «Хорове сольфеджіо»; С.Н.Якимчук, К.С.Маслій, З.В.Черуха «Грані педагогічної майстерності»; В.М.Кравчук, В.Г. Піддубник «Вокальні ансамблі»; С.А.Самчук  «Оволодіння композиторським стилем в класі фортепіано»та ін. 

          З метою підвищення наукового статусу кафедри  до роботи запрошуються молоді викладачі, які розпочали роботу над дисертаційними дослідженнями: О.О.Костюк, Л.І. Скільська. На викладацьку роботу запрошені: заслужений  артист України Є.І. Юрків. заслужений діяч мистецтв України О.Л.Тарасенко,  а на посаду концертмейстера досвідчена піаністка С.А.Самчук. Новації, які вносив час і суспільство у реформування вищої школи,  мали як  позитивні  сторони, так і негативні, пов’язані на сам перед  зі скороченням державного  замовлення для абітурієнтів. Проте  і з цієї  ситуації  кафедра, під керівництвом В.М. Кравчука, знаходить достойний  вихід – організація хорового  руху  в Рівненській області.    

 image027Кравчук Вадим Михайлович – доцент, зав. кафедрою  хорового диригування

1996-2009 рр

    Багатогранно розвивається кафедра на початку нового тисячоліття. Активна участь колективів у мистецьких  заходах міста, області, регіону  надихнула кафедру на створення  обласного  фестивалю «Свято хорової музики» (2001, 2002 рр.),  а згодом на започаткування  Міжрегіонального фестивалю хорової музики «Великодні піснеспіви» (з 2003 по 2005) за підтримки Інституту мистецтв РДГУ, Обласного та міського управління  культури.  У 2006 році разом з міським управління культури  кафедра виступила організатором фестивалю «Різдвяні піснеспіви» (2005 р.). На цих фестивалях були представлені хори західного регіону України,  творчі колективи кафедри: хор студентів (керівник Н.М. Іваник). чоловічий хор «Софія» (керівник Н.М.Іваник), вокальний ансамбль «Елегія» (керівник В.Г Піддубник ), вокальний ансамбль «Кантабіле» (керівник О.О.Костюк ), чоловічий вокальний гурт «Козацька слава» (керівник О.І.Дем`янюк). На фестивалі демонстрували свою майстерність кращі студенти  солісти-вокалісти.

         Традиції кафедри відновлюються з 2006 року,   коли керівником хору став заслужений діяч мистецтв України О.Л.Тарасенко. Хоровим святом  для  кафедри і міста стають відкриті державні іспити зі спеціальності в Залі камерної і органної музики (м. Рівне). Хор студентів з року в рік  бере участь у фестивалі «Рівне-Академія» з мистецькими програмами: В.Моцарт «Коронаційна меса  до-мажор» (2006 р.), «Рівненські антифони»,  що був присвячений 130-річчю з дня народження українського композитора М.Леонтовича (2007 р.), концерт сучасної хорової музики «Блок Нот» (2008 р.).

image029

Тарасенко Олександр  Леонідович – заслужений діяч мистецтв України, доцент,

зав. кафедрою 2009-2011 рр.

    Хоровий колектив був залучений до участі у масштабних музичних проектах міста: Й.Брамс «Німецький реквієм» (2006 р.), С.Рахманінов «Всенощное  бдение» ( 2008 р.), Вечір пам`яті Заслуженого діяча мистецтв України, видатного хормейстера і педагога В.П.Пекара (присвячений  80-річчя від дня народження. 2008 р.)..Впродовж  останніх років  хор студентів кафедри є незмінним учасником   Міжнародного фестивалю  духовного співу «Кременецькі Шевченківські вечори  «В сім’ї вольній, новій» (м. Кременець 2007, 2015 рр.). Зберігаючи і примножуючи традиції  хору та кафедри О.Л.Тарасенко формував успішний колектив  викладачів та студентів,  збагатив  надбання кафедри новими   творчими та педагогічними здобутками.

Відзначений колектив і кафедра за участь у  Творчому звіті майстрів мистецтв Рівненської області  

(Палац Україна м. Київ2007 р., 2009 р.).

image031

    У 2012 році хор очолив молодий талановитий хормейстер О.О. Одинець, який вніс в репертуарну політику хору новітні музичні тенденції сучасного хорового мистецтва.  Зберігаючи  традиції,  творчі досягнення, О.О. Одинець примножує  здобутки  хору, розширює репертуар. Завдяки творчій співпраці диригента  хору  студентів та викладачів кафедри в лютому 2013 року відбувся ювілейний концерт присвячений 200-річчю С.Гулака-Артемовського. Хор студентів кафедри хорового диригування факультету музичного мистецтва РДГУ під керівництвом О.О.Одинця представив  хорові сцени з опери «Запорожець за Дунаєм», які отримали високу оцінку  слухачів. 

image033

Творчі набутки колективу  примножив успішний виступ на VIII Міжнародному молодіжному фестивалі духовного  співу «Кременецькі хорові  вечори «AveMaria».

image035

    Восени 2013 року хор взяв участь у ювілейному концерті з нагоди 100-річчя українського композитора Г.Жуковського. Радість  перемоги  принесла колективу  участь  у  ХХІ Всеукраїнському фестивалі  духовного піснеспіву „Від Різдва до Різдва” (м. Дніпропетровськ, 2014). Фестивальна програма колективу була представлена також у Дніпропетровській консерваторії ім. М. Глінки. Журі фестивалю відзначило  творчі здобутки  дипломом  Лауреата ІІ ступеню. Весною на  ІХ Міжнародному молодіжному фестивалі духовного  співу «Кременецькі хорові  вечори «AveMaria»  хор під керівництвом О.О. Одинця  представив нову програму, яка  викликала  шанування і схвальні відгуки  почесних  гостей та організаторів  свята.  

image037

    Ще однією сходинкою до успіху  стала перемога у V Міжнародному конкурсі ім. Д. Бортнянського (м. Київ, 2014 р.) – хор став лауреатом  ІІІ премії.

image039     Підсумком 2014 року, своєрідним  творчим звітом став  сольний концерт хору «Любов свята» (12.2014р.). 

image041

    Всі ці роки натхненно і творчо  розвивається заочний відділ кафедри хорового диригування. У різний час керівниками хору студентів заочної форми навчання були: Л.П. Ульяновська, Л.І. Сенченко-Довганич, С.Н. Якимчук, О.О. Костюк, В.Г. Піддубник, Л.І. Сверлюк (Скільська), О.І. Дем´янюк, Н.М. Іваник. 

 

image044

    Студенти  заочної форми навчання беруть участь у  конкурсах диригентів, виступають з доповідями на наукових конференціях, стають учасниками  концертних програм університету. У 2010 році  до  педагогічного складу кафедри увійшов заслужений працівник культури України, професор А.С. Пастушенко.

    Доволі яскраво розгортається наукова робота викладачів і студентів. Кафедра  буре участь у  щорічних звітних конференціях РДГУ,  у Міжнародних конференціях. Наукові статті викладачі та концертмейстери  публікують у фахових виданнях України, поповнюють навчально-методичну літературу новими виданнями. За останні роки було видано вісім  навчальних програм з грифом МОН України. Викладачі упорядковують  посібники для забезпечення фахових дисциплін: О.Л.Тарасенко «Хрестоматія з диригування», репертуарний збірник «Українські колядки та щедрівки в аранжуванні О.Тарасенка»; В.Г.Піддубник. О.П.Сметана «На Святвечір»; А.С. Пастушенко «Репертуарний посібник з народної пісенної творчості», «Земляки», «Вчителю»  та  багато ін.

 

    З 2011 року кафедру хорового диригування очолює доцент С.Н.Якимчук. Нині педагогічну та творчу роботу на кафедрі здійснюють наполегливі  досвідчені викладачі та концертмейстери кафедри.Діяльність  кафедри, яка у всі роки відбувалась за підтримки ректорату Рівненського державного інституту культури, а з 1999 року Рівненського державного гуманітарного університету  та деканату музичного мистецтва і  Інституту мистецтв, була спрямована на високі творчі звершення та фундаментальну професійну освіту.Прагнення розкрити багатогранність хорового мистецтва, його вплив на формування  духовності людини, його беззаперечно визначальну роль у розвитку національної музичної культури. володіє колективом від заснування і до нині.

image045

Якимчук Світлана Никонорівна – доцент, зав. кафедрою хорового диригування з 2011 р.

     Аналізуючи багаторічні досягнення кафедри,  варто наголосити, що  самим вагомим надбанням є наші випускники. Кафедра пишається випускниками,  які стали спеціалістами   високого  ґатунку. Багато випускників   після закінчення  отримали всенародне визнання і були нагороджені почесними, науковими  і вченими званнями Більше 60 випускників мають звання «Заслужений працівник культури України», «Народний артист України»,  «Заслужений артист України», «Відмінник  освіти України». Значна кількість випускників пішли шляхом наукового зростання і досягли наукових та вчених звань.

    2015-2016  навчальний  рік – особливий  для колективу кафедри. Кафедра відзначає  45-річчя від дня заснування. Цій події  були  приурочені: Творчий звіт композитора, професора  Андрія Пастушенка (2015), ІХ Всеукраїнський фестиваль «Весняний первоцвіт» (2016), Концерт вокальної музики  студентів класу В.Г. Піддубник (2016), Вечір романсу «Горить  моє серце» (2016), Святковий ювілейний концерт присвячений 45-річчю заснування кафедри (2016).

    Змінювались  держави, керівники, реформувались кафедри, а традиції  хорового мистецтва, освіти високого ґатунку, започатковані в 70-х роках на кафедрі хорового диригування,   живуть і донині  бо хорова музика має тисячолітню історію,  національні глибинні традиції  і  народ,  візитівкою якого є  пісенно-хорове мистецтво.

  Надзвичайно  цікавою, захоплюючою та  натхненною  є  сьогодні праця колективу кафедри тож  сподіваємось, що плинність реформ і економічні негаразди не вплинуть  на  наші подальші здобутки.

     Хай береже  Господь нашу Україну, нашу справу і  усіх добрих людей.

Піддубник В.Г.

старший викладач кафедри

хорового диригування

Інституту мистецтв РДГУ

Перегляди: 2049
Вгору